Den hälsovådliga och cancerframkallande asbesten har sedan länge varit förbjuden inom EU. Men fortfarande används den i bland annat Ryssland, Kina och Indien. Totalt bryts det två miljoner ton vit asbest om året där merparten används inom byggindustrin.
Redan 1976 bestämde sig den svenska byggbranschen för att sluta använda asbest som byggmaterial, men det dröjde till 1982 innan ett svenskt totalförbud kom. Den snabba avvecklingen av asbesten har sannolikt räddat tusentals liv i Sverige, menar Anders Englund, pensionerad chefsläkare på Arbetsmiljöverket.
– Byggarbetare som andas in asbestdamm löper mycket stor risk att utveckla olika typer av cancer i lunga och lungsäck. Därför är det upprörande att man fortfarande använder asbesten på flera håll i världen, säger Anders Englund, som jobbat med asbestrelaterade frågor sedan 1970-talet, till Arbetsliv.
Han menar att bakom brytningen och användningen ligger en stor cynism där de berörda aktörerna medvetet leker med människors liv.
– Kanadensiska och ryska företag som är de största leverantörerna menar att den vita asbesten är ofarlig att använda, till skillnad från den blå asbesten som numera inte finns på marknaden. Men med stöd av vetenskapliga sammanställningar från bland annat WHO vågar jag säga att det är rent nonsens. Vi kommer att få se en mycket stark uppgång av cancerfall under de närmaste 30–35 åren i de länder där man fortfarande använder den vita asbesten.
Anders Englund menar att den främsta förklaringen till att användningen är så pass utbredd är att det är ett billigt och användbart material. Eftersom asbesten vare sig brinner eller bryts ned passar den utmärkt vid all slags byggnation.
I Sverige finns asbest fortfarande kvar i till exempel eternitplattor, olika typer av isolermaterial och som brandskydd. Dessutom finns asbestprodukter oftast i äldre kakelfogar, skruvpluggmassor och tätningsmaterial.
– Mycket av den asbest som en gång användes i Sverige finns kvar i våra hus. Så länge man inte rör den utgör den inget större problem, men vid ombyggnationer och renoveringar uppstår det allvarliga hälsorisker, säger Englund som tror att de asbestrelaterade sjukdomarna i Sverige nu passerat sin topp.
Fakta om asbest
Asbest är en långfibrig mineral som främst finns i Nordamerika och Ryssland. De kanadensiska företagen exporterar hela sin produktion av vit asbest, varav hälften till asiatiska länder, medan Ryssland utöver export också använder materialet inom landets gränser. Enligt rapporter från bland andra WHO kan små asbestfibrer orsaka asbestos (dammlunga), medan längre fibrer förorsakar malignt mesoteliom (cancer i lungsäcken) och lungcancer.Lyssna på en intervju med Anders Englund i Sveriges Radio Ekot